Červen 2009

Jenson - životopis

30. června 2009 v 21:57 | Terris |  •Jenson Button
Datum narození: 19.1. 1980
Místo narození: Frome, Somerset
Bydliště: Monako
Výška: 182 cm

Poprvé začal závodit v motokárách ve svých osmi letech a hned o rok později v britské Super Prix všem ukázal, že má obrovský talent. V roce 1991 vyhrál všech 34 závodů britském šampionátu a získal tak samozřejmě titul. Začal vyhrávat i mimo Britské ostrovy. Vyhrával závody v juniorském kontinentálním šampionátu i v italské motokárové zimní sérii. V roce 1995 vyhrál italské mistrovství motokár mezi seniory a stal se nejmladším jezdcem světové série motokár.

Poté se Jenson Button rozloučil s motokárami a začal si budovat pozici mezi silnějšími vozy. V roce 1998 vyhrál Ford festival, zvítězil také v britské formuli Ford a skončil druhý v evropském mistrovství Formule Ford. O rok později skončil třetí v britském mistrovství Formule 3 a zároveň byl vyhlášen nejlepším nováčkem (Avon Rookie of the Year Award).

Několikrát i testoval vozy formule 1 stáje McLaren a Prost. Tam se ho všiml Frank Williams, který hledal náhradu za dvojnásobného vítěze série CART, s jehož výkony byl velmi nespokojen a v roce 2000 ho angažoval. Jenson byl tehdy naprosto nezkušený mladík, který dokonce neodjel ani jediný závod v Formuli 3000.

Angličan však již v předsezóních testech ukazovaL, že Williams nesáhl vedle. Byl velmi rychlý. Brzy začal prohánět týmovou jedničku Ralfa Schumachera. Jeho jezdeckému umu se však nevyrovnala taktická vyspělost, a tak mladší z Schumacherů přece jen dosahoval lepších výsledků.

Byl jednoznančně zvolen nováčkem roku. Ale tým angažoval Kolumbijce Juana Pabla Montoyu , a Jenson Button se musel stěhovat k Benettonu. Tam se mu po boku Giancarla Fisichelly moc nedařilo. Chtěl tedy přejít k Briatore, ale tým angažoval Fernanda Alonsa a pro Jensona již nezbylo místo, tak přesedlal k B.A.R. Dali ho do týmu se zkušenějším Jaquesem Villeneuvem. Dvěma čtvrtými místy z USA a Japonska si zajistil 9. místo.

Příští rok se vytáhl až na 3. místo, podoval v každém závodě, který dokončil a 10krát stál na stupních vítězů. Před ním byli pouze oba jezdci Ferrari. Dostal také nabídku na přestup zpět k Williamsu, ale odmítl.

Před sezonou 2006 to ale s Jensonem vypadalo docela bídně, ale poté vyhrál svou první GP, jeho 113. závod ve Formuli 1. Na maďarském Hungaroringu přitom startoval až ze 14. pozice, protože musel měnit motor. Honda díky němu oslavila první triumf mezi konstruktéry od roku 1967. Byl prvním britským vítězem Grand Prix po prvenství Davida Coultharda v roce 2003 v Melbourne.

efjedna.blog

28. června 2009 v 17:01 | Terris |  •Blog
Nedávno jsem objevila fakt skvělej blog o Formuli 1! Je tam o každém jezdci šíleně moc informací a fotek, takže se tam člověk rozhodně nenudí:) Každýmu, kdo je fanoušek F1 tuhle stránku vřele doporučuju!!