Leden 2009

Hrad bude můj (I Capture the Castle)

14. ledna 2009 v 19:48 | Terris |  •Filmy (moje nejoblíbenější)
Vzdělané, leč v životě nezkušené sestry poznávají v adaptaci slavné literární předlohy kterak chutná láska i zrada.
V době mezi světovými válkami žije na chátrajícím hradě uprostřed anglického venkova rodina spisovatele Jamese Mortmaina. Přestěhovali se sem před deseti lety, dva roky poté, co se jeho první román "Jacob Wrestling" dočkal nadšeného přijetí. Doufal, že tu najde klid na práci a možná také inspiraci, jenže postižen autorským blokem, nenapsal od té doby ani řádek. Ani kdysi idylický rodinný život není dnes v pořádku. Na hradě není elektřina, střechou zatéká, nájem nebyl zaplacen už téměř dva roky a občas musejí prodat nějaký nábytek, aby si mohli koupit jídlo. Z Jamese se stal výstřední podivín, kterého mnozí považují za blázna, ačkoli to nikdo neřekne nahlas.
Bohémská Topaz, která nahradila původní paní Mortmainovou je sice atraktivní, ovšem poněkud výstřední žena, která spíše než domácím pracem a roli nevlastní matky holduje nudismu. Dospívající syn Thomas je ještě natolik mladý, že jejich situaci považuje za dobrodružství, ale jeho sestry, sedmnáctiletá Cassandra a o něco starší kráska Rose, už mají plné zuby studených koupelí, světla svíček a napětí, zda se na jejich stole objeví nějaké jídlo. Přestože jsou povahově odlišné, Cassandra je literárně nadaná dívka, která si neustále píše ve svém deníku, zatímco Rose je smyslná kráska, která se chce hlavně dostat pryč, obě mají kromě své nechuti k životu na hradě, jedno společné. Ačkoli jsou sečtělé, jsou obě zoufale naivní a s nulovými praktickými zkušenostmi pokud jde o život mimo jejich rodinu a komunitu místních vesničanů. Jsou však natolik inteligentní, aby si to uvědomovaly. Společně s nimi žije na hradě také Stephen, šikovný a věrný mladík, který pro rodinu vykonává všemožné práce.
Situace na hradě se změní po příjezdu dvou mladých Američanů, bratrů Simona a Neila Cottonových, kteří nedávno po strýci zdědili jejich hrad a okolní pozemky. Také oni se povahou značně liší. Neil, vychovaný v Kalifornii, je bezstarostný mladík, který se chce stát farmářem v Americe, zatímco Simon, který vyrůstat v Nové Anglii, je vzdělaný, vážný a miluje anglický venkov. Cassandra se do Simona zamiluje romantickou první láskou, ten ji však odmítne protože ji považuje za dítě. Navíc je tu Rose, která se rozhodla za Simona provdat a vyřešit tak všechny finanční potíže své rodiny. Jenže city se nedají ovládat tak snadno, jak si představovala, a tak se jí sice po několika komplikacích podaří dosáhnout svého a za Simona se provdá, milostné peripetie, do nichž je vtažena také Cassandra, tím zdaleka nekončí. Krátce po svatbě se totiž začne sbližovat spíše s Neilem a také on se do ní zamiluje. Když spolu utečou, je sice Simon zlomený žalem, ale Cassandra doufá, že by mohla získat jeho srdce pro sebe. Musí však odmítat naivní city, které k ní chová Stephen.

Hrají:
Romola Garai (Cassandra Mortmain)
Rose Byrne (Rose Mortmain)
Henry Thomas (Simon Cotton)
Marc Blucas (Neil Cotton)
Henry Cavill (Stephen Colley)
Joe Sowerbutts (Thomas)
Tara Fitzgerald (Topaz Mortmain)

***škoda, že se tenhle film nedá nikde sehnat na DVD a ani ke zhlédnutí na netu:(***Letopisy Narnie - Princ Kaspian (The Chronicles of Narnia - Prince Caspian)

3. ledna 2009 v 18:09 | Terris |  •Filmy (moje nejoblíbenější)
Skříň je pryč, Bílá čarodějnice je mrtvá a Aslana přes tisíc let nikdo neviděl. Letopisy Narnie: Princ Kaspian je druhým pokračováním ságy, která započala v roce 2005 uvedením obrovsky úspěšného filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. V tomto novém filmu se ale sourozenci Pevensieovi - Peter, Zuzana, Edmund a Lucie - vracejí do velmi odlišné země, než jakou na konci jejich minulého dobrodružství opustili. Zemi vládne železnou rukou zlý král Miraz a narnijská bájná stvoření a mluvící zvířata se ukrývají. Sourozenci, povolaní zpět z válkou sužované Anglie, se musejí pokusit o záchranu mírumilovných narnijských obyvatel a pomoci zpátky na trůn jeho náležitému dědici, mladému princi Kaspianovi.

Hrají: Georgie Henley (Lucinka), Skandar Keynes (Edmund), William Moseley (Peter), Anna Popplewell (Susan), Liam Neeson (Aslan - hlas), Warwick Davis (Nikabrik), Ben Barnes (princ Kaspian), Tilda Swinton (Bílá čarodějnice), Eddie Izzard (Reepicheep - hlas), Peter Dinklage (Trumpkin), Sergio Castellitto (král Miraz), Vincent Grass (doktor Cornelius), Pierfrancesco Favino (generál Glozelle), Cornell John (Glenstorm), Damián Alcázar (lord Sopespian), Alicia Borrachero (královna Prunaprismia), Simón Andreu (lord Scythley), Predrag Bjelac (lord Donnon), David Bowles (lord Gregoire), Juan Diego Montoya Garcia (lord Montoya), Douglas Gresham (telmarínský vyvolávač), Ash Jones, Klára Issová (čarodějnice), Shane Rangi (Asterius), Curtis Matthew (faun), Mana Hira Davis (telmarínský voják), Winham Hammond (telmarínský voják), Hana Frejkova (porodní bába), Kristina Madericova (porodní bába), Lucie Šoralová (porodní bába), Karolína Matoušková (porodní bába), Alina Phelan (porodní bába), Joseph Moore (chlapec), Isaac Bell (chlapec), Lejla Abbasová, Ephraim Goldin, Yemi A.D., Carlos Silva Da Silva, Jan Pavel Filipenský, David Mottl, Michaela Dvorská, John Bach, Jack Walley, Marcus O´Donovan (Telmarín), Adam Valdez (telmarínský voják), Ken Stott, Sim Evan-Jones (hlas), David Walliams (hlas)


Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň (The Chronicles of Narnia - The Lion, the Witch and the Wardrobe)

3. ledna 2009 v 18:01 | Terris |  •Filmy (moje nejoblíbenější)
Petr, Zuzana, Edmund a Lucinka museli opustit Londýn v době, kdy nad městem zuřila druhá světová válka a opakované nálety německých letadel ohrožovaly životy většiny Londýňanů. Náhradní domov najdou sourozenci v domě excentrického profesora jménem Digory Kirke.
Dětem připadá život v jeho rozlehlém domě nudný, ale pouze do chvíle, kdy nejmladší Lucinka objeví ve staré skříni průchod do tajemného a magického světa jménem Narnie. V Narnii žijí zvířata, která mluví, a zemi vládne moudrý a laskavý lev Aslan.
Ostatní děti Lucince vyprávění o Narnii zpočátku nevěří, ale nakonec všichni projdou skříní a zjistí, že ne všechno je v Narnii tak, jak by mělo být. Zemi totiž ovládá zlá bílá čarodějnice jménem Jadis, která v Narnii udržuje nekonečnou zimu a která promění v kámen všechny, kteří se jí pokusí vzepřít. Děti se proto spojí s Aslanem a ostatními obyvateli Narnie, aby společnými silami čarodějnici přemohli.

Hrají: Georgie Henley (Lucinka Pevensieová), Tilda Swinton (bílá čarodějnice), William Moseley (Peter Pevensie), Anna Popplewell (Zuzka Pevensieová), Skandar Keynes (Edmund Pevensie), Dawn French (paní Bobrová), Rupert Everett (hlas lišky), James McAvoy (pan Tumnus), Jim Broadbent (profesor Kirke), Ray Winstone (Bobr - hlas), Liam Neeson (Aslan - hlas), Lee Tuson, Kiran Shah (Ginarrbrik), James Cosmo (Děda Mráz), Elizabeth Hawthorne (paní MacReadyová), Kate O'Rourke, Stephen Ure (Satyr), Sam La Hood (Satyr), Noah Huntley (starší Peter), Michael Madsen (Maugrim)


Věčný rebel

1. ledna 2009 v 18:04 | Eviiik |  •James Dean
Celé jméno: James Byron Dean
Datum a místo narození: 8.2.1931, Marion, Indiana, USA
Datum, místo a příčina úmrtí: 30.9.1955, Cholame, California, USA, dopravní nehoda
Přezdívka: Jimmy Dean
Výška: 1,73 metrů